Povel...

Povel fuj,dost alebo pust

Tento povel je vlastne napomenutím psa, keď robí niečo, čo vy nechcete. V tom vám nepomôže pomalé, nerozhodné jednanie a dlhé reči, ale krátke, výstižné a energicky vyslovené slovo. Ak pes napomenutie nepočúvne, nekričte na neho, ani ho nebite, ale usmernite psa tak, že ho chytíte za zátylok a jemne s ním zatrasiete alebo pritiahnete obojok. Toto napomenutie aj trest musí prísť vždy v okamihu, kedy pes vami nedovolený úkon prevádza, inak stráca zmysel. Neskôr už bude pes reagovať len na slovné napomenutie.

droj:https://www.palodogs.weblahko.sk/vychova-a-vycvik-Nemeckeho-Ovciaka.html ( 15.4.2016)
zdorj Fotky:https://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=80&t=10&start=6585 (15.4.2016)

Povel sadni

Cielom tohto cvicenia je ze pes musi zostat v sede tak dloho ako od neho vyzadujete.Pomerne je to velmi lahke cvicenie.Zoberete
najlepsiu maskrtu vasho milacika,dajte mu ju onuchat ale nie aby ju zozral.Potom maskrtu tahajte popred jeho tvari smerom k jeho zadnej casti.Napokon sa prevazi a sadne si,v tej chvili ked si bude sadat tak vyslovte " Sadni" .Vyzaduje si to viac-krat opakovat.Neskor ked vas uz bude posluchat vyskusajte to tak ze mu ukazete maskrtu a date ju za chrbat a vyslovite " Sadni" .

  • droj:https://www.palodogs.weblahko.sk/vychova-a-vycvik-Nemeckeho-Ovciaka.html (15.4.2016)


Povel Lahni

Su dva sposoby ako psa naucit lahni.
a)Je to skoro rovnaky princip ako sadni len akurat netahate maskrtu smerom hore ale dole po zemi.Pes sa bude snazit ju dostat ze pojde za vasou rukou az nakoniec sa prevazi.V tej chvili ked sa prevazi povedzte
''Lahni''.Vo vacine pripadov je ze pes si nelahne ale skoci za maskrtou alebo si nikdy nelahne.
b)Jednoducho date psovi povel sadni a predne labki mu tahate po zemi smerom dopredu opakujete slovo " Lahni" .

  • droj:https://www.palodogs.weblahko.sk/vychova-a-vycvik-Nemeckeho-Ovciaka.html (15.4.2016)

Miesto

Povel miesto je veľmi užitočné naučiť už počas prvých dní, ako si šteniatko (alebo aj dospelého psíka) prinesiete domov. Bolo zvyknuté žiť na hromade so svojou mamou a kopou súrodencov, takže sa vám bude neustále motať pod nohami a dožadovať sa kontaktu s vami. Povelom miesto ho začnete učiť samostatnosti a spravíte si životný priestor pre seba - pre svoju činnosť alebo pre oddych.

Vyberte mu vhodné denné miesta v každej miestnosti, kde sa počas dňa nachádzate. Také miesta, aby odtiaľ na vás šteniatko dobre videlo. Vždy, keď ho budete mať pod nohami, ukážete na jeho najbližší peliešok a vyslovíte povel miesto. Ukazovákom ho tam postupne navigujte a keď sa naň na pár sekúnd uloží, pochváľte ho. Vzápätí sa otočte a choďte si za svojou prácou. Šteniatko pravdepodobne hneď, ako sa otočíte, vstane a pobeží za vami. Opäť ho tam vrátite, aj s odmenou, až pochopí, že odmena je za pobyt na mieste.

Opakujte to toľkokrát, koľkokrát treba. Bez podráždenia či zlosti, pokojne. Po pár razoch šteniatko už vie, čo od neho chcete a intervaly na mieste môžete začať pomaličky predlžovať. Používajte tento povel v bežnom živote a on sa zautomatizuje. Psíky majú rady miesta, kde môžu nerušene oddychovať a zároveň sú vo vašej blízkosti, s dobrým rozhľadom po byte.

  • droj:https://www.stastnypes.sk/stastnypes/4-Povely/18-Sadni-lahni-skola-hrou (22.4 2016)